Vlastenectvo vs. Slovensko

4. marca 2010, negotiator, Čo sa ma týka

index.23Takže začínam. Môj prvý článok na tejto viac menej novej stránke. A hneď začínam kontroverznou témou dneška… Vlastenectvo vs. Slovensko

Len pre začiatok, čo sa týka môjho blogovania, pôsobil som aj na starom blogu.pravda.sk a som rád, že tu vidím aj „starých harcovníkov“, ktorí tvorili akúsi kostru toho starého blogovacieho systému. Vystupujem však pod novým menom a tak aspoň na čas, zostávam v anonymite.

Vďačnou témou posledných dní pre naše slovenské média je nový vlastenecký zákon, zostručnene povedané, ustanovujúci povinnosť mať v každej triede na školách štátny znak, štátna vlajku, text Hymny SR, Preambuly k Ústave Slovenskej republiky a toľkokrát omielané spievanie Hymny Slovenskej republiky každý týždeň, pred začiatkom vyučovania. Názory sa rôznia…

Školy, teda aspoň tie, ktoré mali možnosť vyjadriť sa v médiách, zúria, pretože zabezpečiť  dodržiavanie zákona prostredníctvom vybavenia každej triedy štátnym znakom a hrania hymny je finančne náročné a na školách naozaj peniaze nazvýš nie sú. Čo sa týka mienky verejnosti, mal som možnosť stretnúť sa skôr s reakciami v neprospech tohto zákona. Dokonca aj na Facebooku vznikajú skupiny proti tomuto zákonu a len tak zo zvedavosti som sa pozrel na autora jednej takejto skupiny, možno len zhodou okolností Slovák, ktorý však mal už len podľa toho, akých skupín bol fanúšik, blízko k menšine Maďarov žijúcich na Slovensku… Nechcem tu rozdúchavať nejaké národnostné nepokoje, vôbec nie, len mi to pripadalo tak, ako keby sa tento dotyčný človek cítil takýmto zákonom ohrozený. Pritom práva menšín sú garantované aj Ústavou. A z teoretického hľadiska, všeobecne by tento zákon nemal nikomu prekážať, ani nikoho obmedzovať. Ja osobne, ak by som bol ešte v školských časoch, by som nemal problém s tým, aby sme mali štátne symboly v triede a ráno si zaspievali hymnu. Dnes však je už zrejme trend,  nebyť vlastencom. V zahraničí je podpora vlastenectva na vyššej úrovni ako u nás, stačí sa pozrieť na USA, kde sa takéto veci považujú za samozrejmé. Zástava je tam úplne bežnou súčasťou života, stačí si predstaviť typický americký rodinný dom s vlajkou nad terasou…

Vlastenectvo treba podporovať. No na druhej strane sa pýtam, je toto správny spôsob? Možno by stačilo zakomponovať tieto veci do učebných osnov, naučiť žiakov viac o Slovensku, o jeho osobnostiach, o veciach z nedávnej histórie, vybudovať v nich hrdosť aj za menšie úspechy, ktoré sme dosiahli. A spievanie hymny každý týždeň môže spôsobiť takpovediac zneváženie hymny, resp. to, že hymna sa stane akousi rutinou. So štátnymi symbolmi súhlasím, so spevom nie, no ak by to bolo na mne, skôr by som sa vybral cestou učebných osnov. No zákonodarci rozhodli ako rozhodli, teraz už len čakať, či sa proces skončí podpisom prezidenta. Možno sa zákon vráti a robí sa veľa kriku pre nič. Uvidíme.